Ћирилица Latinica
31.10.2023.
Politika

Američki ambasador u Prištini: Formiranje ZSO važnije od potpisivanja sporazuma

Autor: Redakcija 0 Ostavite komentar

Ambasador SAD na Kosovu Džefri Hovenijer poručio je da je, iako ceni spremnost kosovskog premijera Aljbina Kurtija da potpiše sporazum sa Srbijom – potpisivanje sporazuma daleko manje važno od ispunjavanja obaveza, preneo je Reporteri.

"Iz naše perspektive, iako priznajemo interes premijera Kurtija da ima potpis, mislimo da je to daleko manje važno od toga da se ide napred, uz punu i potpunu implementaciju svih obaveza iz sporazuma od obe strane. Mogu vam dati spiskove drugih sporazuma koji nisu nužno potpisani, ali su pravno obavezujući. SAD i EU veruju da su Osnovni sporazum i implementacioni aneks pravno obavezujući“, rekao je Hovenijer za Kanal 10.

Kada je reč o izjavi predsednika Srbije Aleksandra Vučića da Srbija neće priznati Kosovo, Hovenijer je istakao:

"Mogu da kažem da u ovom trenutku verujemo predsedniku Srbije kada kaže da nije spreman na to".

On je naznačio i da SAD u potpunosti podržavaju evropski predlog za formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom, koji je Kurtiju predstavila diplomatska petorka, 21. oktobra, te da su na „istoj liniji“ sa Francuskom, Nemačkom i Italijom po pitanju nacrta statuta ZSO.

"U nedavnoj izjavi, predsednik Francuske, kancelar Nemačke i premijerka Italije opisali su nacrt statuta – koji u potpunosti odobravaju i, dodaću, i SAD ga u potpunosti podržavaju – kao ’savremeni evropski način za rešavanje osetljivog pitanja zaštite manjina u skladu sa najboljim evropskim praksama i standardima u okviru parametara koje su strane postavile’. Slažemo se sa ovim“, rekao je Hovenijer.

Naveo je i da je ZSO obaveza Kosova, ali da SAD razumeju i prihvataju da Zajednica opština sa srpskom većinom „mora biti ograničena na određene načine“.

Prema njegovim rečima, ZSO treba da bude osnovana u skladu sa kosovskim ustavom i da bude u skladu sa stavom koji su SAD iznele preko Dereka Šoleta i Gabrijela Eskobara.

Dodao je da u okviru nacrta postoje modaliteti koji omogućavaju Ustavnom sudu da ga usvoji.

"Poslednja tačka - da li je to u skladu sa Ustavom? Verujemo da jeste. U nacrtu statuta postoje modaliteti da bi Ustavni sud mogao da odobri i tu odluku”, rekao je Hovenijer.

Kako kaže, predloženim nacrtom statuta ZSO „izbegava se još jedan entitet sličan Republici Srpskoj“ na Kosovu.

Američki ambasador je, govoreći o ulozi SAD u dijalogu, rekao da je na kraju tog procesa - integracija Kosova u evropske i evroatlantske strukture.

"To bi trebalo da bude proces koji vodi Evropskoj uniji i obezbeđuje da svi aranžmani, reforme i procesi budu u skladu sa evropskim standardima“, rekao je on.

Poručio je da je sudbina Kosova da bude deo EU, a ne „51. država SAD“.

"Stoga je prikladno da Evropska unija bude glavna za ovo, uz izuzetno snažnu našu podršku i tako je i dalje“, rekao je Hovenijer.

Dodao je i da SAD nisu neutralne.

"Nismo neutralni. Odluku smo doneli 2008. Mi podržavamo Kosovo kao nezavisnu demokratsku, suverenu državu. Ponekad to uporedim kao deo ovog procesa sa gledanjem fudbalske utakmice, gde već možete da znate konačan rezultat na semaforu, znate kako se meč završava, znate šta će se desiti na kraju”, rekao je Hovenijer.

Ostavite komentar
Ime / nadimak:
Komentar:
Najviše komentara
Izdvajamo