Ћирилица Latinica
14.12.2023.
Hronika

Morbidna provokacija Kurtija sa spomen pločom ispred "Pande"

Autor: Redakcija 0 Ostavite komentar

Natpis na novo spomen-obeležje postavljeno u znak sećanja na mladiće srpske nacionalnosti ubijene u kafiću u Peći 1998. godine, direktno navodi da je šestoro žrtava „streljano… po naređenju Državne bezbednosti Srbije“.

Na 25. godišnjicu masakra u kafiću Panda u Peći, u kojem je život izgubilo šest mladića srpske nacionalnosti, kosovska vlada je postavila spomen-ploču na kojoj stoji natpis kojim se za ovaj događaj direktno okrivljuje Državna bezbednost (DB) Srbije.

Ministar kulture, omladine i sporta, Hajrula Čeku, zamenici ministarke pravde Bljerim Saljahu i Vigan Ćoroli i direktor Instituta za istraživanje zločina počinjenih tokom rata, Atdhe Hetemi, prisustvovali su otkrivanju spomen-ploče u kafiću u Peći.

Na ploči piše: „u prostorijama ovog kafića… po naređenju Državne bezbednosti Srbije, streljano je šestoro srpskih mladića“.

„Za ovaj slučaj, koji su inscenirale srpske vlasti, uhapšeno je šest nevinih mladih Albanaca koje je srpska policija teško maltretirala“, piše na ploči. „Oni su proglašeni nevinim, ali je šteta prouzrokovana posledicama torture u zatvorima nenadoknadiva”, dodaje se u natpisu.

U večernjim satima 14. decembra 1998. godine, naoružani napadači su otvorili vatru unutar kafića, ubivši 15-godišnjeg Ivana Obradovića, 16-godišnjeg Vukotu Gvozdenovića, 18-godišnjake Svetislava Ristića, Zorana Stanojevića i Dragana Trifovića i 24-godišnjeg Ivana Radevića.

U pucnjavi su takođe ranjena još dva 18-godišnjaka, Vlado Lončarević i Nikola Rajović, kao i vlasnik kafića Mirsad Šabović.

Za ovaj zločin niko još nije odgovarao.

Kosovski premijer Aljbin Kurti na svom Fejsbuk profilu je napisao da „Srbija nakon četvrt veka nastavlja da krije istinu o ubistvu srpskih mladića“.

„Kao i kada ne prihvata zločine počinjene nad Albancima tokom rata 1998-99.“, napisao je Kurti.

 

U prvim godinama posle rata na Kosovu 1999. godine javnost u Srbiji je verovala da su masakr počinili Albanci, pošto je u zimu 1998. rat, koji je mesecima kasnije eskalirao kada je NATO počeo da bombarduje Jugoslaviju, već bio u toku.

U poslednjih 10 godina predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je nejasne indikacije da vlasti znaju da je situacija bila drugačija.

U emisiji „Teška reč” na televiziji Pink, u decembru 2013. godine, nakon konferencije za novinare na kojoj je saopštio da je rasvetljen slučaj ubistva istaknutog srpskog novinara Slavka Ćuruvije, Vučić je rekao: „Mnogi slučajevi su ostavljeni po strani o kojima su svi sve znali, a niko nije hteo da ih pomeri sa mrtve tačke”.

„Mogu li da vas pitam, dokle smo stigli sa istragom o ubistvu mladića u kafiću Panda u Peći? Jesmo li mi stvarno ustanovili ko je ubio tu našu decu? Ili ćemo da budemo iznenadjeni u budućnosti?”, pitao je Vučić.

Na pitanje novinara da li hoće da kaže da počinioci nisu „albanski teroristi“, Vučić je odgovorio: „Želim da kažem da za to nemamo dokaza. Naprotiv. Želim da kažem da ima mnogo strašnih stvari s kojima ćemo morati da se suočimo”.

Vučić je u narednim godinama davao slične nejasne izjave o tom slučaju, ali poslednjih godina više nije komentarisao na ovu temu. Roditelji žrtava kažu da su više puta bezuspešmo tražili da se sastanu sa Vučićem.

Srpsko tužilaštvo za ratne zločine pokrenulo je istragu 2017. godine, ali optužnica još nije podignuta.

Bivši srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević je za BIRN 2018. rekao da u regionu Peći u vreme napada „gotovo nije bilo Albanaca”.

(BIRN)

Ostavite komentar
Ime / nadimak:
Komentar:
Najviše komentara
Izdvajamo