Ћирилица Latinica
14.12.2023.
Хроника

Морбидна провокација Куртија са спомен плочом испред "Панде"

Аутор: Редакција 0 Оставите коментар

Натпис на ново спомен-обележје постављено у знак сећања на младиће српске националности убијене у кафићу у Пећи 1998. године, директно наводи да је шесторо жртава „стрељано… по наређењу Државне безбедности Србије“.

На 25. годишњицу масакра у кафићу Панда у Пећи, у којем је живот изгубило шест младића српске националности, косовска влада је поставила спомен-плочу на којој стоји натпис којим се за овај догађај директно окривљује Државна безбедност (ДБ) Србије.

Министар културе, омладине и спорта, Хајрула Чеку, заменици министарке правде Бљерим Саљаху и Виган Ћороли и директор Института за истраживање злочина почињених током рата, Атдхе Хетеми, присуствовали су откривању спомен-плоче у кафићу у Пећи.

На плочи пише: „у просторијама овог кафића… по наређењу Државне безбедности Србије, стрељано је шесторо српских младића“.

„За овај случај, који су инсценирале српске власти, ухапшено је шест невиних младих Албанаца које је српска полиција тешко малтретирала“, пише на плочи. „Они су проглашени невиним, али је штета проузрокована последицама тортуре у затворима ненадокнадива”, додаје се у натпису.

У вечерњим сатима 14. децембра 1998. године, наоружани нападачи су отворили ватру унутар кафића, убивши 15-годишњег Ивана Обрадовића, 16-годишњег Вукоту Гвозденовића, 18-годишњаке Светислава Ристића, Зорана Станојевића и Драгана Трифовића и 24-годишњег Ивана Радевића.

У пуцњави су такође рањена још два 18-годишњака, Владо Лончаревић и Никола Рајовић, као и власник кафића Мирсад Шабовић.

За овај злочин нико још није одговарао.

Косовски премијер Аљбин Курти на свом Фејсбук профилу је написао да „Србија након четврт века наставља да крије истину о убиству српских младића“.

„Као и када не прихвата злочине почињене над Албанцима током рата 1998-99.“, написао је Курти.

 

У првим годинама после рата на Косову 1999. године јавност у Србији је веровала да су масакр починили Албанци, пошто је у зиму 1998. рат, који је месецима касније ескалирао када је НАТО почео да бомбардује Југославију, већ био у току.

У последњих 10 година председник Србије Александар Вучић дао је нејасне индикације да власти знају да је ситуација била другачија.

У емисији „Тешка реч” на телевизији Пинк, у децембру 2013. године, након конференције за новинаре на којој је саопштио да је расветљен случај убиства истакнутог српског новинара Славка Ћурувије, Вучић је рекао: „Многи случајеви су остављени по страни о којима су сви све знали, а нико није хтео да их помери са мртве тачке”.

„Могу ли да вас питам, докле смо стигли са истрагом о убиству младића у кафићу Панда у Пећи? Јесмо ли ми стварно установили ко је убио ту нашу децу? Или ћемо да будемо изненадјени у будућности?”, питао је Вучић.

На питање новинара да ли хоће да каже да починиоци нису „албански терористи“, Вучић је одговорио: „Желим да кажем да за то немамо доказа. Напротив. Желим да кажем да има много страшних ствари с којима ћемо морати да се суочимо”.

Вучић је у наредним годинама давао сличне нејасне изјаве о том случају, али последњих година више није коментарисао на ову тему. Родитељи жртава кажу да су више пута безуспешмо тражили да се састану са Вучићем.

Српско тужилаштво за ратне злочине покренуло је истрагу 2017. године, али оптужница још није подигнута.

Бивши српски тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић је за БИРН 2018. рекао да у региону Пећи у време напада „готово није било Албанаца”.

(БИРН)

Оставите коментар
Име / надимак:
Коментар:
Највише коментара
Издвајамо